Powiedz jak możemy Ci pomóc

Smart Budownictwo

Lubin

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ocieplenie i izolacja budynku. Poliuretanowe izolacje natryskowe

Autor: Tomasz Niewadzi, publikacja: 2018-03-26

Izolacja budynku jest jednym z kluczowych aspektów budownictwa. Nie doceniając często wagi i znaczenia tego segmentu budowlanego, zarazem nie zdajemy sobie sprawy, że przecież ocieplenie poddasza, termoizolacja ścian i dachu czy hydroizolacja fundamentów należą do głównych czynników wyznaczających stopień komfortu użytkowania i poziom kosztów eksploatacji każdego obiektu mieszkalnego; biurowego, przemysłowego, produkcyjnego czy rolniczego.

Zdjęcie nr 1

Wybór zdrowego rozsądku nad niezdrową tradycją

Decyzje o wyborze izolacji budowlanej odbywają się na kilku płaszczyznach zależnych od stopnia posiadania poprawnej wiedzy budowlanej oraz świadomości długofalowych aspektów ich wdrożenia. Dość powszechne jeszcze braki w ocenie priorytetów budowlanych skutkują często pójściem po teoretycznie linii najmniejszego oporu decyzyjnego i sięganiem po równie powszechne, tradycyjne materiały izolacyjne. Dopiero właściwa perspektywa, uwzględniająca ogromne znaczenie izolacji w funkcjonowaniu każdego obiektu budowlanego, pozwala na bardziej wnikliwe i zdroworozsądkowe przyjrzenie się innym, dostępnym w obecnej dobie rozwiązaniom izolacyjnym. Materiałom i technologiom znacznie przewyższającym i nie od dziś wyprzedzającym niedoskonałe za to tradycyjnie i bezkrytycznie lobbowane archetypy izolacyjne.

Zdjęcie nr 2 Zdjęcie nr 3 Zdjęcie nr 4

Izolacje poliuretanowe

O wszechstronnej skuteczności izolacyjnej poliuretanu świadczy rozpiętość jego zastosowań - od tych najbardziej popularnych, z których mimo ich powszechności nie każdy zdaje sobie sprawę (np. zawartość obudowy naszych lodówek i zamrażalek), po dosłownie kosmiczne, z których rzadko kto zdaje sobie sprawę (np. izolacje elementów wahadłowców w programie NASA).

Wysoka efektywność termiczna, szczelność, trwałość, dokładność i szybkość instalacyjna to cechy izolacyjnych systemów poliuretanowych, którym absolutnie nie są w pełnym wymiarze dorównać tradycyjne metody izolacji. Poliuretan, już jako sam materiał, posiada wyjątkowe i stabilne w czasie właściwości izolacyjne. Natomiast wraz z natryskową metodą montażu bez łączeń, przy której nawet najbardziej skomplikowany kształt konstrukcji nie stwarza żadnego problemu dla zachowania wzorcowej szczelności instalacyjnej, technologia tworzy perfekcyjne rozwiązanie izolacyjne w zastosowaniach na różnorodnych poziomach technicznych wielu dziedzin życia.

Zdjęcie nr 5

Ocieplenie i izolacja budynku systemem poliuretanowym

Poliuretanowe systemy natryskowe notują najwyższą ekspansję w historii branży izolacji budowlanych. Inwestorzy, którzy stosują to rozwiązanie, nigdy nie wracają do żadnych poprzednich. Nie ma w tym nic dziwnego, bo technologia gwarantuje długoletnie osiągi na poziomie niedostępnym dla dotychczasowych metod ociepleń i izolacji budynków. Piany natryskowe są w stanie w pełni zabezpieczyć praktycznie wszystkie przegrody i elementy konstrukcyjne każdego obiektu budowlanego, począwszy od dachu i poddasza, poprzez ściany, stropy, podłogi i fundamenty. Wystarczy porozmawiać z użytkownikami o środowisku i klimacie panującym w takich budynkach niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Dowiemy się, że wnętrza z łatwością utrzymują i komfortową temperaturę, i wilgotność i jakość powietrza w przestrzeni wolnej od zanieczyszczeń, grzybów i pleśni. Konstrukcje są ciche, suche i maksymalnie sterowne energetycznie. Standardowo wymagają o wiele mniejszych parametrów mocy dla kotłów, pieców, pomp ciepła czy urządzeń klimatyzacyjnych. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty oraz fakt, że aktualnie całkowity koszt na poziomie jakościowego wykonania izolacji poliuretanowej jest zapewne lustrzanym odbiciem jej odpowiednika w technologii tradycyjnej, konkluzja nasuwa się sama.

Zdjęcie nr 6

Nawet najlepsza izolacja potrzebuje przysłowiowej "kropki nad i”

Niezależnie od niepodważalnej i znaczącej przewagi technologicznej nad tradycyjnymi metodami dociepleń i izolacji budynków należy zwrócić uwagę na istniejące analogie. Tak jak w przypadku standardowych rozwiązań, tu także występują różnice w jakościach oferowanych materiałów oraz w poziomie rzetelności wykonania procesu izolacyjnego.

W sferze produktowej należy wybierać markowe oferty izolacyjnych pianek natryskowych od renomowanych i zaawansowanych technologicznie światowych producentów, których wyroby cechuje:

  1. Nie zawierający szkodliwych substancji skład.
  2. Brak wydzielania lotnych związków organicznych (chemicznej, drażniącej woni).
  3. Właściwa adhezja (przyczepność do podłoża) praktycznie w każdych warunkach.
  4. Długoletnia stabilność parametrów izolacyjnych i wymiarowych potwierdzona indywidualną, pisemną gwarancją wytwórcy.
Zdjęcie nr 7

W sferze wykonawczej należy wybierać autoryzowane i certyfikowane firmy izolacyjne posiadające:

  1. Właściwy zasób wiedzy i świadomości z zakresu przetwórstwa poliuretanu.
  2. Wysokiej klasy agregaty natryskowe.
  3. Przeszkoloną i wykwalifikowaną kadrę.
  4. Ofertę jakościowych i bezpiecznych, bezwonnych produktów.
  5. Odpowiednie rodzaje pianek natryskowych zgodne z ich różnorodnym przeznaczeniem i docelowym miejscem funkcjonowania.
Zdjęcie nr 8

Buduj Świadomie - Mieszkaj Lepiej - Użytkuj Taniej!

Zdjęcie nr 9

Opracował:
Tomasz Niewadzi
Smart Budownictwo
Laureat Oferteo "Najlepsi 2017"

Ocieplanie Pianką PUR - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 430 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych: